Sprievodca výberom zárubní

rady, tipy a inšpirácie

Pri výbere nových interiérových dverí nezabudnite aj na zárubňu – nové dvere si ju zaslúžia! Zárubne tvoria funkčnú súčasť dverného kompletu a tie správne zvolené zároveň aj pozdvihnú estetickú úroveň interiéru.

1. Rozhodnite sa pre konkrétny typ zárubne

Typ zárubne sa sčasti odvíja od zvolených dverí, z časti od okolností vášho interiéru (máte novostavbu, rekonštruujete byt alebo potrebujete zrenovovať pôvodné zárubne, …). Pre bežné interiérové dvere sa obvykle používa klasická obložková zárubňa, pokiaľ už v interiéri máte oceľové zárubne, ponúkame variant OKZ pre premenu bez búrania. 

spoj obložkovej zárubne "na pokos" (pod uhlom 45°)
spoj obložkovej zárubne "na tupo" (pod uhlom 90°)

Obložková polodrážková zárubňa je najpoužívanejším typom zárubne. Používa sa pre falcové dvere, ktoré po zatvorení typicky prečnievajú cez zárubňu približne 13mm do priestoru, kam sa otvárajú. Najbežnejší variant je tzv. spoj na pokos. V ponuke máme aj modernú obmenu – polodrážkovú zárubňu vertikal, teda so spojom tzv. na tupo. Pre dvere z masívu ponúkame masívnu zárubňu, pre tie dyhované je v predaji zárubňa z dyhy.

OKZ alebo obklad kovovej zárubne je určený na obloženie existujúcich oceľových zárubní bez nutnosti ich vybúrania. Ukryje štandardnú kovovú zárubňu, pre klasickú panelákovú s takzvaným „nosom“ slúži OKZ v šírke 85 mm. Nepeknú oceľovú zárubňu je možné zakryť aj pri vchodových dverách čiastočným OKZ tak, aby zvnútra pohľadovo ladila s interiérom a zvonku plnila svoju bezpečnostnú funkciu.

Špeciálne dvere si žiadajú špeciálnu obložkovú zárubňu

Niektoré typy dverí je možné inštalovať iba do zvláštnych zárubní priamo určených pre takéto dvere. Tieto zárubne majú špecifickú konštrukciu, ktorá napríklad pri protipožiarnych dverách pomáha zaistiť technické vlastnosti dverného kompletu. U tých designových umožňuje nevšedná konštrukcia moderné upevnenie dverného krídla priamo do zárubne.

Protipožiarna zárubňa je špeciálne konštruovaný typ zárubne, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako klasická obložková zárubňa. Líšia sa ale vnútornou konštrukciou a závesmi tak, aby v kombinácii s protipožiarnymi dverami fungovala ako požiarny uzáver.

Zárubňa pre bezfalcové dvere je určená pre dvere bez polodrážky, dverné krídlo je tak zapustené hlbšie do zárubne a tvorí s ňou jednu rovinu. Je osadená skrytými nastaviteľnými pántami a vystupuje približne 16 mm do priestoru.

Vyberať môžete z obložkových zárubní alebo obložkových zárubní vertikal s doplatkom za úpravu pre bezfalcové dvere.

Zárubňa pre reverzné dvere, ktoré sa otvárajú v opačnom smere tzn. do zárubne. Ide o doplnok k bezfalcovým dverám, pokiaľ je nutné zladiť všetky dverné krídla v rovnakom priestore do jednej roviny aj napriek tomu, že sú opačne orientované. Táto zárubňa je opatrená špeciálnymi pántami a vystupuje približne 12 mm do priestoru.

Vyberať môžete z obložkových zárubní alebo obložkových zárubní vertikal s doplatkom za úpravu pre reverzné dvere.

Slepá zárubňa slúži na ohraničenie stavebného otvoru, dovnútra ktorého nebudeme inštalovať dverné krídlo. V kombinácii s garnižou sa používa na obloženie priechodu pri dverách posuvných po stene. Nie je opatrená pánty ani protiplechom pre zámok. Rovnako ako pri obložkovej zárubni je možný výber spoja „na pokos“ či vo variante vertikal alebo „na tupo.“ Slepú zárubňu je možné vyrobiť aj ako OKZ (obklad pôvodnej kovovej zárubne).

Zárubňa pre celosklenené dvere je konštruovaná tak, aby umožnila inštaláciu celoskleneného dverného krídla, ktoré je výrazne ťažšie ako bežné drevené dvere. Je tiež osadená špeciálnymi pántami aj protiplechom prispôsobenými práve pre tento typ dverí.

Vyberať môžete z obložkových zárubní alebo obložkových zárubní vertikal s doplatkom za úpravu pre celosklenené dvere.

Delená zárubňa slúži pre posuvné dvere zasúvajúce sa do obložkového stavebného puzdra. Jedná sa o špeciálnu slepú obložkovú zárubňu, ktorá v hornej časti kryje koľajnicu posuvného systému, do ktorej je zavesené dverné krídlo.

Vyberať môžete z obložkových zárubní alebo obložkových zárubní vertikal s doplatkom za úpravu pre dvere do puzdra.

Bezobložková zárubňa pre dokonale minimalistický interiér

Skrytá zárubňa je ukrytá vo vnútri dverného priechodu, ktorý tak zostáva bez viditeľného ohraničenia. Jedná sa o hliníkovú zárubňu inštalovanú v stene, pričom omietka je dotiahnutá až na hranu integrovanej zárubne. Dvere inštalované v tomto type zárubne sú tak v jednej línii s múrom a takmer s ňou splývajú. Neviditeľnú zárubňu je možné osadiť bezfalcovými dverami aj dverami s reverzným otváraním. Maximálne minimalistické riešenie!

2. Zvoľte si vhodnú povrchovú úpravu a dekor

Obložkové typy zárubní sa vyrábajú v rovnako rozmanitej ponuke dekorov a povrchov ako dverné krídla. Obvykle sa volí povrch aj dekor zárubne zhodný s tým na dvernom krídle. Tu je dôležité sa vyvarovať kombinovaniu rôznych povrchových úprav aj keď s rovnakým názvom dekóru. Napríklad dekor DUB v povrchu kašír nie je farebne zhodný s dekorom DUB v povrchu PVC fólie. Pokiaľ túžite po dokonalom zladení voľte rovnakú povrchovú úpravu aj dekor. Moderný dizajn je možné dosiahnuť aj voľbou zárubne v kontrastnom odtieni.

3. Neváhajte nás kontaktovať

Pokiaľ ste si vybrali celý dverný komplet, dverné krídlo či len zárubňu, ozvite sa nám, radi pre vás vypracujeme cenovú ponuku. Môžete zaslať úplne nezáväzný dopyt, na ktorý rýchlo zareagujeme, prípadne navštívte našu predajňu. Máte nejaké otázky alebo vám chýbajú ďalšie informácie o produkte? Aj v takom prípade sa na nás môžete obrátiť. Zavolajte nám alebo napíšte, naši odborníci sú tu pre vás!